Haber

Çin’de şiddetli yağmur ve sel: 2 günde 14 kişi öldü

Çin’in kuzeydoğusundaki Shulan kentinde iki gün içinde Doksuri Tayfunu’nun neden olduğu şiddetli yağmur ve seller nedeniyle 14 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı. Tayfun nedeniyle başkent Pekin ve Hebei’de geçen hafta 20’den fazla kişi hayatını kaybetti.

Reuters haber ajansının haberine göre, kuzeydoğudaki Jilin eyaletine bağlı Şulan kentinde hayatını kaybedenler arasında 587 bin nüfuslu şehrin belediye başkan yardımcısının da aralarında bulunduğu üç yetkili de hayatını kaybetti. Su seviyesinin güvenli seviyeye düştüğü kentte acil yardım hizmetleri ile arama kurtarma çalışmaları sürüyor. Yağış ve sel nedeniyle tahliye edilenler dini alanlara yerleştirilirken, altyapı çalışmaları kapsamında 14 bin 305 haneye elektrik verildi.

TYPHOON KHANUN’UN 10 AĞUSTOS’TA KORE’YE ULAŞMASI BEKLENİYOR

Öte yandan resmi açıklamaya göre ülkenin kuzeydoğusundaki Songhua Nehri’nin su seviyesi hala bazı noktalarda risk oluşturacak kadar yüksek. Çin devlet kanalı CCTV’nin haberine göre, başkent Pekin ve Hebei eyaletinde selden etkilenen birçok bölgeye elektrik yeniden verilirken, Jilin, Heilongjiang ve Liaoning’de elektriğin kesildiği bölgelerde altyapı çalışmaları devam ediyor.

Son 10 gündür Filipinler, Çin ve Japonya’da can ve mal kaybına neden olan Doksuri Tayfunu’nun ardından Khanun Tayfunu’nun 10 Ağustos Perşembe günü Güney Kore’ye ulaşması bekleniyor. Çin Meteoroloji Müdürlüğü, Japonya’dan kuzeye hatasız olarak ilerleyen tayfunun Güney Kore kıyılarına ulaşmadan önce hızının ve yoğunluğunun artabileceğini tahmin ediyor. (DIŞ HABERLER)

haber-hozat.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu