Ekonomi

Tesla, Çin’de yeni pil fabrikası kuracak

Tesla (NASDAQ: TSLA), otomobil üreticisinin ülkedeki varlığını genişletme ve yenilenebilir enerji depolama çözümlerine yönelik artan talebi karşılama çabalarının bir parçası olarak Çin’in Şangay kentinde yeni bir mega paket pil fabrikası kuracak.

Yeni fabrika, Tesla’nın şebeke hizmetleri ve güneş ve rüzgar çiftlikleri gibi büyük ölçekli güç depolama uygulamaları için tasarlanmış mega paket pillerini üretecek. megapack, 3 megavat saate kadar güç depolayabilen konteynerli bir lityum-iyon pil sistemidir.

Tesla’nın duyurusuna göre, yeni fabrikanın ilk üretim kapasitesi yılda 10 gigawatt-saat olacak ve gelecekte genişleme potansiyeli olacak. Serbest ticaret bölgesinin Lingang bölgesinde yer alacak olan Şangay Fabrikasının 1.000’den fazla yeni istihdam yaratması bekleniyor.

Hareket, Tesla’nın dünyanın en büyük elektrikli araçlar ve yenilenebilir enerji pazarı olan Çin’deki faaliyetlerini genişletme stratejisinin bir parçası. Şirket şu anda Şangay’da bir batarya ve elektrikli araç gigafabrikası işletiyor ve yakın gelecekte ülkede ikinci bir gigafabrika kurmayı planlıyor.

TSLA hisseleri Pazartesi günü ön piyasada biraz daha düşük işlem görüyor ve bu yıl şu ana kadar %80’den fazla arttı.

Yazar: Vlad Schepkov

haberkarakoyunlu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu