Ekonomi

Migros Sürdürülebilirlikte Liderler Arasında

Migros, Nihai Gelecek Planı doğrultusunda sosyal ve çevresel faaliyetleriyle Borsa İstanbul’un ilk 25 şirketi arasında yer aldı. Karbon salınımını ve su tüketimini azaltma çabalarıyla başkanlar arasındaki yeri, küresel değerleme kuruluşu CDP (Carbon Disclosure Project) tarafından tescillendi.

 

İyi Gelecek Planı çerçevesinde karbon salınımını, su tüketimini, gıda tahribatını ve plastik kullanımını azaltmayı hedefleyen Migros; sağlıklı yaşam, toplumsal cinsiyet ve fırsat eşitliği konularında iddialı hedefler üstlenmekte, projeler yürütmekte ve yıllık performansını şeffaf bir biçimde paylaşmaktadır. Çevreye ve topluma yönelik çalışmaları ile Borsa İstanbul’da işlem gören şirketlerin ortasından belirlenen BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’nde 8 yıl üst üste yer almaktadır. Migros, bu yıl ilk kez yayınlanan ve sürdürülebilirlik performansı en yüksek 25 şirketin yer aldığı BİST Sürdürülebilirlik 25 Endeksi’nde de perakende sektörünün tek temsilcisi oldu.

 

Migros ayrıca çevresel sürdürülebilirlik alanında dünyanın en prestijli küresel raporlarından biri olan CDP’nin (Carbon Disclosure Project) 2022 sonuçları doğrultusunda 4. kez iklim, 2. kez su liderleri arasında yer aldı.

 

Migros Ticaret A.Ş. Yönetici Lider Özgür Tort “Migros İyi Gelecek Planımız çerçevesinde, sürdürülebilirlik stratejilerimiz tüm kararlarımızı ve eylemlerimizi şekillendiriyor. Bu alandaki çalışmalarımızın ulusal ve uluslararası platformlarda lider olarak tescillenmesinden dolayı mutluyuz” dedi.

 

“Yenilenebilir enerji kaynakları ile daha iyi bir geleceğin inşasını destekliyoruz”

Daha iyi bir gelecek için çevresel sürdürülebilirlik hedefleri doğrultusunda yenilenebilir enerjiden faydalandıklarını belirten Özgür Tort, “Güneş enerjisi santrali (GES) yatırımları değerli konularımızın ortasında yer alıyor. Adana Dağıtım Merkezimizin çatısına kurduğumuz 1,2 mw konsey gücündeki güneş enerjisi santrali Eylül ayında üretime başladı. Yıllık 1 milyon 680 bin kWh üretim kapasitesi ile Adana Dağıtım Merkezimizin yıllık elektrik ihtiyacının yaklaşık yüzde 90’ını karşılayacak. Bu yatırım ile yıllık olarak; 6 milyon 270 bin lira tasarruf sağlarken, 744 ton karbon salınımını da engellemiş olacağız.

 

GES meclisi için 2023 yılında devreye almayı planladığımız yeni güneş enerjisi santrali projelerimizle doğal kaynaklarımızı tasarruflu kullanmaya ve ülke ekonomisine katkı sağlamaya devam edeceğiz.”

 

Özgür Tort , sözlerini şöyle sürdürdü: “Karbon, su ve gıda israfı başlıkları altında 2030’a endeksli hedefler belirleyerek, iklim değişikliği ile çok yönlü mücadele konusunda somut adımlar atıyoruz. Bu yıl, Bilime Dayalı Amaçlar (SBT) doğrultusunda 1,5 ºC senaryosu doğrultusunda elektrik ve soğutucu gazdan kaynaklanan mutlak karbon emisyonlarımızı 2030 yılına kadar yüzde 42 azaltmayı taahhüt ettik. Satışını yaptığımız işlerin karbon ayak izini ölçmek ve birlikte azaltmayı hedeflemek için tedarikçilerimizle güçlerimizi birleştirerek Migros Sürdürülebilir İş Ortakları Ağı’nı kurduk. Bu alandaki 10 yılı aşkın bilgi ve tecrübemizi paydaşlarımıza açıyoruz. Yıl boyunca devam edecek eğitim ve danışmanlık hizmetlerimiz çerçevesinde ortak çalışmalarımızın kapsamını yeni projelerle genişleteceğiz.”

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu